16. 3. 2022

Ukrajina: Stručný přehled informací a aktivit HK ČR

Aktuální informace k situaci na Ukrajině

  • Novinky v Programu kvalifikovaný zaměstnanec 2022 – výstupy z online webináře Zaměstnávání cizinců z 3. zemí

MPO na úterní akci HK ČR podalo informaci o funkčnosti vládních programů pro zaměstnávání zahraničních pracovníků ze zemí mimo Běloruska, Ruska a Ukrajiny. HK ČR při této příležitosti ubezpečila, že je připravena přijímat a zpracovávat žádosti zaměstnavatelů, kteří se rozhodli využít kvalifikované pracovníky z jiných programových zemí. Více informací ZDE.

V rámci výše uvedeného webináře bylo zúčastněným sděleno, jak mají postupovat občané Ukrajiny, kteří mají pobytové oprávnění na území ČR a co je nutné pro nově příchozí občany. Přesné informace vytvořeného rozdělovníku jsou k dispozici na stránkách MV ČR ZDE. Po vyřízení žádosti o speciální dlouhodobé vízum na pracovišti OAMP MV (je vydáváno pouze na 1 rok bez možnosti prodloužení) musí ukrajinský pracovník požádat o povolení k zaměstnání, a to krajskou pobočku ÚP podle místa, kde má být práce vykonávána. Společně s žádostí o povolení k zaměstnání je nutné předložit uzavřenou pracovní smlouvu se zaměstnavatelem. Od této chvíle je možné začít pracovat u zaměstnavatele.  

MZV v rámci své prezentace mimo jiné upozornilo zaměstnavatele na provoz konzulárních jednatelství ČR v Košicích a Přemyšlu. Právě zde si mohou ukrajinští pracovníci vyzvednout dlouhodobá víza, o která zažádali před vypuknutím válečného konfliktu na GK ve Lvově. Další informace naleznete ZDE.

  • Seminář MPO k aktuálním podmínkám obchodu s Ruskou federací

Ministerstvo obchodu a průmyslu včera uspořádalo v reakci na nejasnosti ohledně obchodního styku s Ruskou federací seminář, jehož cílem bylo seznámit účastníky s obsahem sankcí, sankčním režimem i implementací zavedených opatření. Vzhledem k tomu, že problematika se bezprostředně týká celé řady firem, požádali jsme MPO o poskytnutí záznamu. Pro jeho zhlédnutí klikněte ZDE.

  • Nabídky pomoci Ukrajině

Ministerstvo vnitra ČR vytvořilo pro koordinaci nabídek a poptávek speciální internetové stránky www.nasiukrajinci.cz. Zde je možné informovat se, nabídnout pomoc menšího i většího rozsahu a přímo komunikovat s neziskovými organizacemi, obcemi a asistenčními centry krajů při domluvě konkrétního postupu.

  • Poradna pro podnikatele

Připomínáme, že HK ČR v rámci svých možností a kompetencí zodpovídá dotazy vztahující se k problematice zaměstnávání ukrajinských pracovníků prostřednictvím podnikatelské poradny.

Aktuální informace k situaci na Ukrajině, naleznete ZDE >>> https://komora.cz/situaceukrajina/

ラブドール