Okresní hospodářská komora HODONÍN

Účetní nemůže sestavit daňové přiznání za svého klienta

20. February 2017

Většina lidí nevidí žádné rozdíly mezi daňovým poradcem a účetním. Ty jsou však značné. Například účetní už nemůže za své klienty zpracovávat daňová přiznání, nespadá to totiž do rozsahu jeho živnostenského oprávnění.

V České republice v současné době působí 4658 daňových poradců a 941 daňových společností. Komora certifikovaných účetních eviduje 1138 členů.

Většina lidí však obecně příliš nevnímá hranice jak mezi činnostmi, tak pravomocemi účetních a daňových poradců. Běžně dochází totiž k tomu, že účetní vykonávají práci, která náleží daňovým poradcům, a naopak.

„Stav, který zpočátku vypadá poměrně nevinně, může mít ale ve výsledku nepříjemné až závažné důsledky pro klienta i pro účetního či daňového poradce,” uvedla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Náplň práce účetních jako osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) spočívá podle Štarmanové zejména v poskytování účetního poradenství a vedení účetnictví, případně daňové evidence v rámci právních předpisů.

„Účetní už ale nemůže sestavovat daňová přiznání za svého klienta. Zpracování daňových přiznání totiž do rozsahu jeho živnostenského oprávnění nespadá,” upozornila Štarmanová.

Celý článek naleznete ZDE>>>

Zdroj: Novinky.cz