Okresní hospodářská komora HODONÍN

Tisícům obchodníků se výrazně mění daně. Začal platit nový režim

2. April 2015

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) od nástupu do úřadu opakovaně brojí proti karuselovým podvodům, které stojí státní kasu miliardy korun ročně. Ale záhy zjistil, že jeden z účinných nástrojů proti nim nemůže zavést na zboží, s nímž se v Česku nejvíc podvádí.

Tisícům obchodníků se výrazně mění daně. Začal platit nový režim

  • Obchodníkům s elektronikou, kovy, ale i zemědělskými komoditami se od dubna mění placení faktur.
  • Při něm se začíná používat takzvaná reverse charge neboli režim přenesení daňové povinnosti.
  • Tím, že si plátci DPH mezi sebou nemusejí přiznávat a posílat daň, je znemožněno ji ukrást.

Seznam toho, na co je možné změnu zdanění uplatnit, vznikl po dohodě všech členských zemí Evropské unie. A tento seznam ode dneška začíná platit i v Česku.

Obchodníkům s elektronikou, kovy, ale i zemědělskými komoditami se tak mění placení faktur. Při něm se začíná používat takzvaná reverse charge neboli režim přenesení daňové povinnosti. Prodávající a kupující fakturují částku bez DPH. Daň se v ceně objeví až při prodeji konečnému zákazníkovi. Tím, že si plátci DPH mezi sebou nemusejí přiznávat a posílat daň, je znemožněno ji ukrást.

Zavedení změn však znamená i komplikace: firmy a podnikatelé musejí pokaždé určit, zda se na prodávané zboží či služby režim reverse charge vztahuje, nebo ne. To se určuje podle 900stránkového celního sazebníku.

Nejčastěji komplikace firmám způsobuje nastavení účetních systémů. U každé transakce se totiž bude muset zjišťovat i to, zda u ní novinku použít. Režim se mění jen u obchodů mezi dvěma plátci DPH a faktura musí být na vyšší částku než 100 tisíc. Jinými slovy – systém bude muset hlídat, zda kupující je plátce DPH a zda částka na faktuře přesahuje stotisícový limit.

"V praxi je to řešeno řekněme podmíněným zařazením produktů do režimu přenesení daňové povinnosti, kdy při vystavení faktury musí být spuštěn kontrolní proces, který přepočítá celkovou hodnotu plnění a rozhodne, zda se režim přenesení daňové povinnosti na celou fakturu použije, nebo ne," vysvětluje Lukáš Eisenwort, partner firmy NSG Morison.

Celou zprávu naleznete ZDE >>>

zdroj: Hospodářské noviny