Okresní hospodářská komora HODONÍN

Rozhovor ředitele pro Týdeník Slovácko

20. March 2017

Ředitel Hodonínské Okresní hospodářské komory Michal Švagerka říká: Podnikům chybějí lidi. Možností je robotizace.

Hodonín – I když má Michal Švagerka teprve šestatřicet let, už patnáct roků je ředitelem hodonínské Okresní hospodářské komory. Ta sdružuje zhruba sto třicet podniků.

Členství ve vaší komoře je dobrovolné, že?

Ano. Není to jako v Rakouskuči Maďarsku, kde je povinné a sdružující všechny firmy. Naše okresní komora má kolem sto třiceti firem, které zaměstnávají asi šest a půl tisíc pracovníků. Dále spolupracujeme asi s pěti sty podniky, které se účastní například našich seminářů, akcí nebo po nás požadují různé konzultace či jiné služby. Navíc s dalšími průběžně komunikujeme.

Jaká je v současnosti ve vašich členských firmách situace, co se týká zaměstnanosti a výše platů, které v současnosti obecně rostou?

Otázku pracovních sil jsme začali řešit už před deseti lety, kdy začaly odcházet do důchodu první silné ročníky, které se narodily po válce. Velcí zaměstnavatelé začali zjišťovat, že je nemá kdo nahradit u soustruhů, v zámečnictví a u dalších technických oborů. Tehdy jsme vytvořili propagační systém.

A současnost…

Co se týká pracovních sil, tak chybějí lidé od úplně základních pozic, prodavaček, uklízeček, řidičů až po pracovníky v IT firmách. Jsou to až desítky volných pracovních míst. Současný trend je nárůst mezd. Ten ale všechno nevyřeší. Prostě scházejí lidé. Do důchodu odcházejí ročníky, v nichž se rodilo dvě stě tisíc a teď se rodí sto tisíc dětí. Dřív chodívaly dvě třetiny po vyučení přímo do práce. Dnes je pravý opak, dvě třetiny jdou na vysokou školu. Konkrétně za deset lidí, kteří jdou z fabriky do důchodu, tak jsou k dispozici jen tři mladí lidé, kteří vyjdou ze školy. Tento trend bude pokračovat.

Zbytek rozhovoru naleznete ZDE>>>