Okresní hospodářská komora HODONÍN

Rodičovský příspěvek se zvýší až v roce 2020

6. December 2018

Při narození dítěte rodičům náleží několik dávek. Jedná se hlavně o peněžitou pomoc v mateřství, kterou může pobírat jeden z rodičů. Podmínkou je dostatečně dlouhá účast na nemocenském pojištění.

Jak jsme již informovali v předchozích článcích rodičovský příspěvek je ve výši 220 tisíc a vícerčata mají nárok na 330 tisíc. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině.

Uvedená suma se čerpá v pravidelných měsíčních dávkách. Výši a rychlost čerpání lze měnit každé tři měsíce.  Od letošního roku může rodič pobírat příspěvek až do výše mateřské, tedy 70 procent vyměřovacího základu příjmu. Příspěvek mohou rodiče čerpat až do čtyř let věku dítěte.  Balík peněz je ovšem již více než deset let ve stejné výši a dle kritiků neodráží životní úroveň rodin.

Pro zvýšení rodičovského příspěvku jsou všechny politické strany. Původně chtěla vláda zvýšit rodičovský příspěvek již v polovině příštího roku. Příspěvek měl vzrůst na 260 tisíc korun na jedno dítě a na 390 tisíc korun pro dvojčata a vícerčata.

Zvýšení se ovšem odkládá, neboť jak uvedla ministryně financí Alena Schillerová, návrh státního rozpočtu pro příští rok s růstem dávky nepočítá. Rodiny by více peněz měly dostat až v roce 2020. Jednorázově by se příspěvek měl zvýšit o 80 tisíc korun na 300 tisíc korun.  V případě vícerčat by zvýšení mělo být na 450 tisíc korun.  Toto zvýšení bude vládu stát více než sedm miliard ročně.

Celý článek naleznete ZDE >>>

Zdroj: www.integracentrum.cz