Okresní hospodářská komora HODONÍN

Prezident HK ČR: Pojďme začít říkat, že u nás je dobře

11. November 2012

Problémem České republiky je skutečnost, že nemá vlastní ekonomicko-hospodářský výhled. Dalším negativním faktem je i velmi silné napojení na Evropu, která škrtá především v zahraničí, nikoliv u sebe. I takové byly závěry diskusního fóra s názvem „Ekonomika zítřka“, které pořádala Okresní hospodářská komora Mladá Boleslav za účasti prezidenta Hospodářské komory České republiky Petra Kužela a ředitele Institutu ekonomických studií fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a člena NERVu Michala Mejstříka.

„Český byznys zaznamenal první ekonomickou krizi v letech 2008 – 2009. Hlavním rozdílem mezi krizí minulou a současnou je však skutečnost, že čeští podnikatelé v průběhu první krize peníze ještě měli, i když se strachem ohledně toho, co bude. Nyní už ale peníze nemáme,“ řekl úvodem prezident HK ČR Kužel.

„Toto číslo je bohužel nevyhnutelné. ČNB se trápí a tvrdí, že se to stát nemůže, přitom euro oslabuje, a to proto, že se snaží zachránit Řecko, bude se snažit zachránit i Španělsko, a troufám si říct, že v brzké době i Itálii. My se ale doma nebavíme o tom, že nás se nikdo zachránit nesnaží. Neříká to ani vláda. Pojďme začít říkat, že je u nás dobře a pojďme se spojit se sousedním Německem, kam mimo jiné míří až 80 % našeho vývozu,“ řekl prezident Kužel a upozornil, že nová Exportní strategie počítá se zástupci z řad podnikatelů, kteří mají konečně možnost prostřednictvím Řídící rady ovlivňovat nejrůznější rozhodnutí. Česká proexportně orientovaná ekonomika však potřebuje řadu systémových prorůstových opatření. HK ČR delší dobu varuje před tím, že export již za dva roky ekonomiku sám neutáhne. Průmyslová výroba klesá a stavebnictví krachuje. „Je potřeba, aby členové NERVu zazvonili klíči a nastartovali stavebnictví. Mladí lidé odchází do zahraničí, kam co nevidět zamíří i firmy. DPH se neustále zvyšuje, stát v rámci balíčku nesmyslně uškrtil dopravní infrastrukturu, vnitřní spotřeba klesá, domácnosti i firmy se bojí, co bude zítra. Hospodářská komora České republiky navrhuje stavět byty pro mladé, dalším naším návrhem je mimo jiné i projekt Rašínova karta, který s úspěchem již šestým rokem podporuje malé firmy v Maďarsku, a právě Hospodářská komora byla tím, kdo navrhl platbu DPH až po zaplacení faktury, což by bylo jedno z dalších prorůstových opatření, které by pomohlo,“ pokračoval prezident Kužel. Řeč byla i o legislativní zátěži ČR ze strany Bruselu, neefektivním čerpání EU fondů či o hospodářském výhledu pro nadcházející tři roky