Okresní hospodářská komora HODONÍN

Prezident HK ČR: „Nechceme být šikanováni úředníky, kteří kontrolují nelegální zaměstnávání“

1. June 2012

Brno, 31. května 2012 Hospodářská komora České republiky uspořádala dne 31. května 2012 v jihomoravské metropoli XXIV. celorepublikový sněm. Setkání delegátů se zúčastnil i Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí ČR.

Předmětem diskuze účastníků sněmu HK ČR s ministrem práce a sociálních věcí ČR bylo téma boje proti nelegálnímu zaměstnávání. „Je záležitostí nás všech maximálně eliminovat práci na černo proti těm, kteří neodvádí žádné sociální a zdravotní pojištění či daň z příjmu. Pokud totiž nepokročíme v odstraňování práce na černo, bude to mít negativní dopad pro nás všechny,“ řekl ministr Jaromír Drábek.

Hospodářská komora České republiky pro toto téma připravuje určité návrhy. Jedním z léků by mohla být i Hospodářskou komorou navržená elektronická pracovní knížka, která by řešila problém toho, že každý pracovník musí mít u sebe na pracovišti pracovní smlouvu. Toto nařízení se tak týká například i řidičů tramvaje nebo pokrývačů.

„Naše právní oddělení a naši odborníci připravují tzv. modifikovaný systém – nebudeme ho nazývat švarcsystém – který předloží Hospodářská komora cca do jednoho měsíce ministrovi práce a sociálních věcí," zmínil Petr Kužel, prezident HK ČR. V současné době komora také mapuje, jakým způsobem se inspektorát práce chová při kontrolách zaměstnanců. “Postihy inspektorátu práce jsou velmi tvrdé a vadí nám především arogantní chování úředníků při kontrolách,“ upozornil Petr Kužel.

Řeč byla i o potřebě pružnějšího zákoníku práce a pracovním povolení pro cizince. „Diskuse s námi však musí probíhat kvalitně a přirozeně jako s nejsilnějším zastupitelem podnikatelské sféry této země,“ dodal prezident HK ČR. Na sněmu Hospodářské komory České republiky také neopomenul zmínit i budoucí vize, o jejichž naplňování hodlá v nadcházejícím období Hospodářská komora České republiky usilovat. Účastníky sněmu mj. osobně pozdravil i hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek.

zdroj: www.komora.cz