Okresní hospodářská komora HODONÍN

Poplatky za autiorádia ve služebních vozech

31. January 2012

PRAHA - V poslední době probíhá spor mezi podnikateli a Intergramem, kolektivním správcem zastupujícím umělce, který požaduje poplatky za autorádia ve služebních vozech. Podnikatelé získali v boji proti poplatkům za autorádia ve služebních vozech mocného spojence. Na jejich stranu se proti Intergramu postavilo ministerstvo kultury. Pro podnikatele jsou ve hře náklady ve výši několik tisíc korun ročně, Intergram si naopak může přijít na miliony.

„Hospodářská komora České republiky ve svém stanovisku zásadně nesouhlasí s hrazením tohoto poplatku, který je vyšší než samotný koncesionářský poplatek, aniž by bylo zřejmé jeho legislativní oprávnění a nikoliv jen zvyšování finanční zátěže na straně podnikatelů,“ informuje mluvčí HK ČR Marek Ženkl.

Spor se točí hlavně kolem toho, co je a co není sdělování veřejnosti. "Intergram považuje veřejné sdělování pouze za opak užití pro osobní potřebu, což není správně," myslí si ředitel odboru autorského práva ministerstva kultury Pavel Zeman.

Hospodářská komora ČR se s právním názorem Intergramu také neztotožňuje. „Kvitujeme stanovisko Ministerstva kultury ČR, které na základě analýzy právní úpravy a judikatury též shledalo požadavek Intergramu za neoprávněný,“ dodává Ženkl.

Ve svém stanovisku ministerstvo dále uvádí, že pokud služebním vozem jezdí konkrétní řidič a poslouchá rádio, nejedná se o veřejné sdělování. Řečeno úřední mluvou: “Z definičního pohledu totiž k neveřejnému sdělování může docházet nejen v případě užití v soukromí fyzickou osobou, ale i v rámci výkonu činnosti právnické osoby, pokud je dodržena podmínka individuality určení příjemců. Tento významný aspekt Intergram ve svém právním výkladu zcela ignoruje.“

Podnikatelé navíc argumentují, že hudbu z autorádií nevyužívají k tvorbě zisku. I v tom s nimi ministerstvo a komora souhlasí. Zahraniční zkušenosti potvrzují, že k tomuto faktu kolektivní správci přihlížejí. V Británii třeba pro služební vozy a dodávky platí výjimka, poplatky naopak musejí odvádět majitelé vozidel, kde je poskytována služba, například autokarů, zmrzlinářských vozů a podobně. "Mezi vybranými členskými státy EU jsme nenašli žádný, který by poplatky za autorádia ve služebních autech vybíral," uvedl Zeman. 

Stanovisko ministerstva je nezávazné, výbor Intergramu teprve rozhodne, zda se jím bude řídit. "V případě, že rozhodne podřídit se stanovisku ministerstva v této věci, bude Intergram poplatky za autorádia vracet," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz ředitel společnosti Martin Mařan. Jestli ale bude správce dál poplatek vybírat, přijde na řadu soud. "Měl by rozhodnout, který z výkladů je správný," myslí si Zeman. 

zdroj: www.komora.cz