Okresní hospodářská komora HODONÍN

České firmy využívají oživení ekonomiky k inovacím a nakupují nové technologie

13. February 2017

Investice směřují do navyšování výroby, snižování dopadů na životní prostředí i energetických úspor. Podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy má díky tomu země šanci dostat se do první dvacítky nejkonkurenceschopnějších ekonomik světa.

Současný ekonomický růst využívají tuzemské firmy k investicím a inovacím. Nakupují nové technologie s cílem nabídnout nové produkty a proniknout na atraktivní trhy a zvýšit svoji konkurenceschopnost. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka se musí vláda společně se zaměstnavateli zaměřit na zlepšení konkurenceschopnosti českého průmyslu v mezinárodním srovnání.

V roce 2016 zaujala podle Světového ekonomického fóra Česká republika 31. příčku, stejně jako o rok dříve. „Česká republika má potenciál být v první dvacítce nejkonkurenceschopnějších zemí světa,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.  

Výzkum a inovace ve firmách se snaží podporovat i stát. „Na aplikovaný výzkum jsme ve státním rozpočtu pro příští rok přidali 700 milionů korun. Celkem tak na programy podpory aplikovaného výzkumu z Technologické agentury České republiky a z Ministerstva průmyslu a obchodu půjde 4,1 miliardy korun. Peníze na výzkum ale musíme rozdělovat efektivně, a proto například Informační systém výzkumu, experimentálního vývoje a inovací bude nově provozován za méně než polovinu peněz, které na něj byly vynakládány v minulých letech," uvedl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

Celý článek naleznete ZDE>>>